Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Δραστηριότητες

Τα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Ν. Γρεβενών  αναπτύσσουν σειρά δραστηριοτήτων που απορρέουν από το σκοπό λειτουργίας τους ως υπηρεσίας των Γενικών Αρχείων του Κράτους .

Σκοπός των υπηρεσιών των Γενικών Αρχείων του Κράτους

α) Η εποπτεία, διάσωση, συγκέντρωση, συντήρηση, καταγραφή, μικροφωτογράφηση, ταξινόμηση και ευρετηρίαση του αρχειακού υλικού της χώρας και η διάθεση προς μελέτη όλων των δημόσιων και ιδιωτικών αρχείων, εγγράφων και χειρογράφων, τα οποία αναφέρονται στην ιστορία και στην πολιτιστική κληρονομιά του ελληνικού έθνους και σε ό,τι έχει σχέση με τη διοικητική, οικονομική και κοινωνική ζωή του ελληνικού κράτους.

β) Η επισήμανση και απογραφή των εχόντων ιστορικό ενδιαφέρον δημόσιων αρχείων, η επιλογή και εισαγωγή τους στα Γενικά Αρχεία του Κράτους και η προετοιμασία για τη διάθεση στους μελετητές.

γ) Η συνεργασία με τις αρχές της Εκκλησίας, των εκκλησιαστικών και μοναστηριακών ιδρυμάτων και άλλων θρησκευτικών φορέων για τη διάσωση του αρχειακού υλικού.

δ) Η συνεργασία με τους κατόχους ιδιωτικών αρχείων, τα οποία παρουσιάζουν ιστορικό ενδιαφέρον.

ε) Η εποπτεία των ειδικών αρχείων του άρθρου 39.
στ) Η έκδοση δημοσιευμάτων (περιοδικών και αυτοτελών), που εξυπηρετούν τη γνώση των ιστορικών πηγών της χώρας.

ζ) Η συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα σε συνεργασία με άλλους επιστημονικούς φορείς της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

η) Ο εμπλουτισμός με αγορά ή αποδοχή δωρεάς αρχειακού υλικού από τους κατόχους τους και ομοιοτύπων αρχειακού υλικού που βρίσκονται σε ξένα κράτη ή οργανισμούς.

Άρθρο 9 ν. 1946/1991 "Γενικά Αρχεία του Κράτους (Γ.Α.Κ.) και άλλες διατάξεις"

Συνέδρια - Ημερίδες - Σεμινάρια

Επιμορφωτική ημερίδα « Η Τοπική Ιστορία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση»
Οργάνωση: Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Βαΐα Αγγέλη, με συμμετοχή της κ. Μάρθας Ματσαρίδου Προϊσταμένης των Γ.Α.Κ. – Αρχείων Ν. Γρεβενών όπου παρουσίασε εισήγηση με θέμα «Τα Γ.Α.Κ. Ν. Γρεβενών, ως πηγή Τοπικής Ιστορίας»
Πέμπτη 1 Οκτωβρίου 2015, Διοικητήριο "Κώστας Ταλιαδούρης" αμφιθέατρο της Π.Ε. Γρεβενών (αίθουσα "Πέτρος Σιούλης" ).

φωτογραφία

Α΄ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
«Η Δυτική Μακεδονία στους Νεότερους Χρόνους» από την ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΟΜΑΚΕΔΟΝΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ (Ε.ΔΥΜ.ΜΕ.)και την ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ - ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΡΕΒΕΝΩΝ.
Γρεβενά, 2-5 Οκτωβρίου 2014, με την εισήγηση της Μάρθας Ματσαρίδου, Η εκπαίδευση στην περίοδο του Εµφυλίου: Η σχολική χρονιά 1947-1948 µέσα από το αρχείο του Γυµνασίου Γρεβενών.

Επιμορφωτική ημερίδα "Θέματα Παιδείας και Εκπαίδευσης στα Γρεβενά"
Οργάνωση: Σχολικοί Σύμβουλοι Δημοτικής Εκπαίδευσης Γρεβενών και της 62ης Περιφέρειας Προσχολικής Αγωγής || Γ.Α.Κ. - Αρχεία Ν. Γρεβενών
Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013, αμφιθέατρο της Π.Ε. Γρεβενών (αίθουσα "Πέτρος Σιούλης" του Διοικητηρίου "Κώστας Ταλιαδούρης"), 8:30-13:30

Συμμετοχή σε εκθέσεις

ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ

Δελτίο τύπου

Σχολικές Μνήμες Πενήντα Χρόνων- Τα εκπαιδευτικά Αρχεία αφηγούνται...
πατήστε πάνω για μεγέθυνση

Συμμετοχή στην έκθεση "Εκατό Χρόνια από την απελευθέρωση της Μακεδονίας, 1912-2012", η οποία λειτούργησε από τις 15-12-2012 έως τις 15-02-2013 στο Κέντρο Πολιτισμού του Δήμου Γρεβενών και πραγματοποιήθηκε με τη σύμπραξη Βιβλιοθηκών και Γενικών Αρχείων των νομών Κοζάνης, Καστοριάς, Γρεβενών και Φλώρινας.

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Τα Γ.Α.Κ. – Αρχεία Ν. Γρεβενών έχουν τη χαρά να δέχονται σχολικά τμήματα στα πλαίσια της υλοποίησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Η δραστηριότητα αυτή υπηρετεί ένα από τα βασικά καθήκοντα της υπηρεσίας μας, καθώς δίνει τη δυνατότητα της άμεσης επαφής των μαθητών με το αρχειακό υλικό. Τα προγράμματα μας  απευθύνονται σε μαθητές της  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και ανάλογα με την ηλικία των μαθητών υλοποιούνται τα εξής:

1. Ζωγραφίζω τον ΑμανιταΓαΚη (Α’ και Β’ Δημοτικού)
  2. Παζλ – Συνθέτω ένα τεκμήριο (Γ’ και Δ’ Δημοτικού)
  3. Ανάλυση αρχειακού υλικού (Ε’ και Στ’ Δημοτικού, Γυμνάσιο, Λύκειο)
  4. Φτιάχνω την ιστορία του σχολείου μου (Γυμνάσιο, Λύκειο)
  5. Γνωριμία με το Αρχείο (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο)

πατήστε πάνω στις φωτογραφίες για μεγέθυνση

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ