Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Αναγνωστήριο

Οι επισκέπτες μπορούν να αναζητήσουν δημόσια ή ιδιωτικά αρχεία με τους περιορισμούς των άρθρων 42 του ν. 1946/91 και 16 του ν. 2690/1999, καθώς και των διατάξεων του ν. 2472/1997.
Η πρόσβαση στο υλικό γίνεται μετά τη συμπλήρωση ειδικής αίτησης όπου αναγράφονται τα στοιχεία και η ιδιότητα των μελετητών, ο σκοπός της έρευνας, η υποχρέωση να αναφέρουν την πηγή και η δέσμευσή τους να καταθέσουν στα Αρχεία μας ένα αντίτυπο (βιβλίο, ανάτυπο κλπ.)
Τα Αρχεία Ν. Γρεβενών ανταποκρίνονται και στο αίτημα ατόμων ή φορέων για την παροχή πληροφοριών και αποστολή καταλόγων ή και αντιγράφων αρχειακού υλικού (όταν αυτό είναι δυνατό) τηλεφωνικώς, δι' αλληλογραφίας ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Ώρες λειτουργίας Αναγνωστηρίου: 9:00-15:00

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση χορήγησης αντιγράφων

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Δήλωση για προσωπικά δεδομένα

Αίτηση ερευνητή στα Αγγλικά (Researcher Application Document)

Αίτηση χορήγησης επικυρωμένου αντιγράφου Δικαστικών Αρχείων

Ενημέρωση παλαιών ερευνητών για το νέο νόμο Περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

Βιβλιοθήκη

Στα Αρχεία Ν. Γρεβενών λειτουργεί βιβλιοθήκη υποστηρικτικά στις δραστηριότητες των Αρχείων και στις έρευνες όσων συμβουλεύονται το αρχειακό υλικό, το οποίο φυλάσσεται στα Γ.Α.Κ. - Αρχεία Ν. Γρεβενών.

Οι τίτλοι καλύπτουν ιστορικά και αρχειονομικά θέματα, ενώ ιδιαίτερη ενότητα αφορά σε ποικίλα θέματα τοπικού ενδιαφέροντος.

Η βιβλιοθήκη δεν είναι δανειστική. Το κοινό έχει πρόσβαση κατά τις ώρες λειτουργίας της υπηρεσίας ή, σε περιπτώσεις ανάγκης, και σε άλλες ώρες, μετά από συνεννόηση με το προσωπικό.

Επισκέψεις σχολείων

Το προσωπικό του Αρχείου, ύστερα από συνεννόηση με τα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ξεναγεί και ενημερώνει τους μαθητές για το περιεχόμενο των Αρχείων και τη σημασία τους για την έρευνα.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ